Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Yumurta Kabuğunun Bilinmeyen Faydaları

Yumurta kabuğunun daha önce hiç duymadığınız kullanım alanları ve mucizelerine şaşıracaksınız.

Yumurta Kabuğu Kullanım Alanları

  • Yumurta kabuklarının kolay biçimde parçalanması, kompostlama işi için oldukça idealdir. Konsantre mineraller, toprağı beslemesi ile çiçek saksılarına eklenebilir.
  • Küçük haşereler toprak ve bitkilere büyük zarar vermektedir. Kullanılan zirai ilaçlar da çiçekleri tehlikeye düşürmektedir. Yumurta kabuklarını parçalayarak toprağa serpiştirirseniz zararlı ilaçları kullanmanıza gerek kalmayacaktır.
  • Yumurta kabuklarını toz haline getirerek 1 çay kaşığı un ve 1 çay kaşığı sıcak su ekleyerek karıştırın. Macun kıvamına getirdikten sonra karışıma kalem şekli vererek havlu peçeteye sarın. 3 gün kuruttuktan sonra tebeşir olarak kullanın.
  • Yumurta kabuklarını kullanarak çamaşırlarınızın beyazlığını koruyabilirsiniz. Kullandığınız yumurta kabuklarını küçük bir keten torba içinde limon dilimleri ile birlikte karıştırın. Bu keten torbayı da çamaşır makineni içerisine atarak giysiler ile birlikte yıkayın.
  • Yumurta kabuklarını küçük parçalara bölerek halinde lavaboya koyun. Böylelikle büyük yiyecekleri yakalayarak zamanla parçalara böler. Lavabo tıkanıklığını önler.
  • Kalsiyum eksikliği yaşayan kişiler, yumurta kabuklarını güzelce sildikten sonra bir tencerede kaynatarak ya da bir fırın kağıdına dizerek  200 derecede pişirebilir.  Daha sonra bu kabukları bir kahve öğütücüsü ile öğüterek toz haline getirebilir. Karışımından bir çay kaşığı alarak bir bardak su ile birlikte her gün tüketebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz