Tansiyon Hastaları Oruç Tutmalı Mıdır?

Tansiyon Hastaları Oruç Tutmalı Mıdır?

Tansiyon hastalığı olarak bilinen hipertansiyon, kan şekerinde oluşan ani yükselmelerdir. Bu yükselme, çoğu zaman belirsiz bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Sürekli olan devam eden hipertansiyon, vücutta kalp ve damarlar üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Hipertansiyon, özellikle yaz aylarında daha fazla ortaya çıkmakta ve sık sık tekrarlanmaktadır. Sıcaklarında etkisi ile vücut, açlık veya sağlıksız besinlerin tüketilmesinin ardından kan şekeri seviyesini değiştirmektedir.

Ramazan ayının sıcak yaz günlerinde olması, hastalığı olan bireylerin oruç tutmasını da daha da zor hale getirmektedir. Tansiyon hastaları da oruç tutamama durumları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bireylerin hipertansiyon hastalığı şiddetini öğrenmeleri ve doktor kontrolü altında oruç tutmaları gerekmektedir.

Tansiyon Hastalarının Ramazanda Yapması Gerekenler;

Her tansiyon hastası, oruç tutmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Tansiyon seviyesini korumak için doktor tavsiyeleri dikkatlice dinlenmeli ve uygulanmalıdır. Doktorunun oruç tutmasına izin veren bireyler, sağlık durumları için beslenmelerine önem göstermelidir.

Ramazan ayında tansiyon seviyesini korumak için aşırı yemek tüketiminden kaçınılmalıdır. Hazır ve işlenmiş gıdalar yerine evde yapılan az yağlı ve sağlıklı yemekler tercih edilmelidir. Şeker ve yağ oranı yüksek olan gıdalardan, pide, beyaz ekmek ve diğer hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Gece boyunca bol sıvı tüketilmeli ve az miktara sahip olan ara öğünler oluşturulmalıdır. Sahurda ise tuz ve şekeri az olan kahvaltılık gıdalar tüketilmesi daha doğrudur.

Ramazanın ilk günlerinde tansiyona bağlı sorunlar yaşamak daha olasıdır. Bu durumlar ilerleyen günlerde azalabilmektedir. Ancak doktoru oruç tutmasına izin vermeyen bireyler tavsiyeye uymalıdır. Aksi halde sağlık problemleri artmakta ve rahatsız edici durumlar ortaya çıkmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz