Sirke ile ayak mantarına son…

Sirke ile ayak mantarına son…

Ayak mantarı, kadın erkek her iki cinste de görülebilen bir mantar hastalığıdır. Önlem alınmadığında ilerleyip çok can yakıcı sonuçlara neden olan bu mantarlar, terleme, banyo sonrasında ayakların kurulanmaması ya da uzun süre ayakkabı giyilmesi nedeni ile ortaya çıkar. Kötü bir kokuya da neden olan ayak mantarları doktor muayenesi ile verilen ilaçlarla tedavi edilebilir. Bunun yanında doğal yöntemler ile de ayak mantarından kurtulmak mümkündür.
Ayak mantarından kurtulmak için ilk olarak nedeninin iyi tespit edilmesi gerekir. Eğer ayaklarınızda fazla terlemeden dolayı mantar hastalığı varsa kükürt tozu kullanarak bu sorunu biraz olsun hafifletebilirsiniz. Bunun yanında sirkeli karışım ile de ayak mantarından kurtulmak mümkündür.

Sirke ile Ayak Mantarı Tedavisi

Sirke ile ayak mantarı tedavisi için 2 litre temiz suyun içine 60 ml sirke dökün. güzelce karıştırın ve ayaklarınızı bu suyun içinde 15 dakika ayaklarınızı bekletin. Sonrasında temiz su ile ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bu ayak banyosunu 15 gün ara ile tekrar edebilirsiniz.
Bunun dışında her sabah mantarlı ayak parmağınızın yanına sirkeli pamuk yapıştırın. Akşamları bu pamuğu çıkarıp yenisini takın. Bu şekilde mantarın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Karbonat ile Ayak Mantarı Tedavisi

Tıpkı sirke ile ayak banyosu gibi karbonat ile de ayak banyosu mantarların tedavisi için etkilidir. Karbonatlı ayak banyosu için gerekli malzemeler;

  • 1 litre sıcak su
  • Çeyrek barak peroksit
  • Yarım fincan kabartma tozu
  • Çeyrek fincan sirke

Banyo için gereken malzemeleri leğenin içine koyup karıştırın. Ayaklarınızı bu leğene koyup 15 dakika bekletin. Sonrasında temiz su ile yıkayıp kurulayın ayaklarınızı. Etkili olması için ayda en az 4 sefer uygulanmalıdır.

Ayak Mantarına İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Ayak mantarı için etkili bazı bitksel yağlar mevcuttur. Bu yağlar ile mantar üzeri pansuman edildiğinde kısa sürede etkisi görülecektir. Ayak mantarına pansuman için kullanılabilecek bitkisel yağlar portakal yağı, çay ağacı yağı, kekik yağı, argan yağı gibi yağlardır.
Ayak mantarının tedavisinin ardından yeniden çıkmaması için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bu noktalardan en önemlisi, ayakların kuru tutulmasıdır. Duş ya da banyo sonrasında ayakların güzelce kurulanması gerekir. Gün içinde sürekli ayakkabı giymek zorunda kalanlar terletmeme özelliği olan hava alan ayakkabı türlerinden yana tercihlerini kullanmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz