Sıkça Tüketilen Kalorili 13 Yiyecek

Sıkça Tüketilen Kalorili 13 Yiyecek

Sıkça tüketilen sağlıklı besinler de kalori miktarı bakımından yüksek olabilmektedir. Tüketilmesi önemli olan bu besinlerin miktarı iyi ayarlanmalıdır.

1- Esmer Pirinç

Esmer pirinç iyi bir karbonhidrat kaynağı ve lif deposudur. 100 gram esmer pirinç 112 kaloridir.

2- Fındık Ezmesi

Fındık ve fıstık ezmesi gibi besinler yaralı ancak oldukça kalorilidir. 100 gram fıstık ezmesi yaklaşık 0larak 650 kaloridir. Diğer yiyeceklere oranla, fıstık ezmesi yüksek kalorili bir besindir.

3- Hamur İşleri

Kek, kurabiye, poğaça ve gözleme gibi yiyecekler vazgeçilmezdir. Ancak kalorileri yüksektir ve bu nedenle orantılı tüketilmelidir. 100 gram hamur işinin kalorisi ortalama 500 kaloridir.

4-Kuru Meyveler

Kurutulmuş meyveler doğal şeker oranları ile sağlıklı besinlerdir. Ancak kalorili oldukları için doğru miktarda tüketilmelidir. Kuru meyvelerin kalori miktarı yaklaşık 280 kaloridir.

5- Makarna

Karbonhidrat ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan makarna, kalorisi oldukça yüksek besinler arasında bulunur. 100 gram makarna içerisinde 200 kalori bulunmaktadır.

6- Hazır Meyve Suları

Meyve ve sebze suları hem oldukça vitaminli ve sağlıklı hem de doğal şeker oranı yüksek gıdalardır. 1 bardak meyve suyu 100-200 kalori arasında değişir.

7- Yağlı Peynirler

Protein ve kalsiyum bakımından zengin olan peynirin yağlı çeşitleri oldukça kalorili olmaktadır. 100 gram yağlı peynirde 400 kalori bulunmaktadır.

8- Yağ Çeşitleri

Zeytinyağı, ayçiçek ve kinoa yağı gibi sağlıklı yağların da kalorisi yüksektir. Doğru miktarda alındığında sağlığa büyük faydası bulunur.

9- Somon

Somon balığı protein deposu olan bir gıdadır. Haftada 2 kez yiyeceğiniz Somon balığı, kilo almaya yardımcı olur.

10- Tahıllı Ekmek

Tahıllı ekmeğin kalorisi beyaz ekmeğe göre düşük ve sağlıklıdır. Ancak günde 3 dilimi geçmemelidir. Sağlıklı kilo almak isteyenler dilediği kadar tüketebilir.

11- Tereyağı

Kilo aldıran besinlerden birisi de tereyağıdır. 100 gram tereyağı içerisinde yaklaşık 720 kalori bulunur. Ancak sağlıklı olması ile her sabah 1 kaşık tüketilmelidir.

12- Yulaf Ezmesi

Süt ve meyveler ile tüketilen yulaf ezmesi, sağlıklı ve besleyicidir. 100 gram yulaf ezmesinin içerisinde 370 kalori bulunur.

13- Yumurta

A, D ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan yumurta, iyi kolesterolü yükseltir. Günlük protein ihtiyacını karşılamak için tüketilmelidir ve yaklaşık 78 kaloridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz