Sahurda Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Sahurda Hangi Besinlerden Uzak Durulmalıdır?

Ramazan ayında sağlığın kontrol altında tutulması ve gün içerisinde daha uzun süre tok kalmak için sahurda tüketilen besinler oldukça önemlidir. Doğru besinleri tüketmek, erken susamayı önler ve uzun süre tok kalmayı sağlar. Birçok insan gün içerisinde acıkmamak için sahurda çok fazla yemek tüketir. Bu yemekler yağlı, tuzlu ve fazla şekerli gıdalar arasından seçildiğinde sağlığı olumsuz yönde etkiler.

Sahurda tüketilen besinler, gün içerisindeki kan şekeri, susuzluk ve tokluğu etkilemektedir. Sağlığı korumak için hafif ve besleyici gıdalar tercih edilmeli ve sahurda tüketilmelidir. Kahvaltılık ürünler, meyveler ve tahıllı gıdalar, uzun süre tok tutan sağlıklı gıdalardır. Özellikle süt ve süt ürünleri tüketmek daha uzun süre tok kalmayı sağlarken, metabolizmayı da olumlu yönde etkilemektedir.

Sahurda Uzak Durulması Gereken Besinler

Hazır ve İşlenmiş Gıdalar

Sahurda hazır olarak alınan yağlı ve işlenmiş gıdalardan olabildiğinde uzak durulmalıdır. Pizza, pide, beyaz ekmek ve dondurulmuş besinler, sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu besinleri sahurda tüketmek, gün içerisinde kısa sürede acıkmayı ve olduğundan daha fazla susamayı beraberinde getirmektedir.

Kızartmalar ve Soslu Besinler

Bol yağda kızartılan besinler, hem kan şekeri hem de susuzluk üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Hazır alınan soslar da çeşitli baharatları içermesi ile tüketilmemesi gereken gıdalardan biridir. Sahur öğününde, sebzeleri kızartarak tüketmek yerine haşlanmış veya zeytinyağlı olarak tüketmek daha doğru bir tercihtir.

Sarımsak ve Soğan

Soğan ve sarımsak, içerisinde bol miktarda vitamin barındırmaktadır. Ancak her iki besin de mideyi rahatsız edebilmekte veya susuzluk yaratmaktadır. Bu nedenle iftar menüsünde yeterli miktarda tüketilmesi daha doğru olacaktır. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda baharat bulunan yemek çeşitleri de sahurda tüketilmemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz