Ramazanda Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Ramazanda Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Ramazan ayında uzun süren yaz günleri, oldukça fazla acıkmaya neden olmaktadır. Açlık, halsizlik ve enerji kaybını da beraberinde getirerek direnci düşürmektedir. Açlık süresi metabolizma ve vücut yapısına bağlı olarak değişim gösterse de beslenme ile doğru orantılıdır. Birçok insan yanlış besinleri tükettiği kısa sürede acıkmaktadır.

Uzun Süre Tok Tutan Besinler

Tam Tahıllar

Sahurda doğru besinleri tüketerek daha uzun süre tok kalmak mümkündür. Tam tahıllı ekmekler de tokluğun uzun sürmesini sağlayan değerleri taşımaktadır. Sahurda tüketilen 2 veya 3 dilim tahıllı ekmek, sindirimi düzenler ve kan şekerinin düşmesini engeller. Böylelikle uzun süre tok tutarak sağlığı korur. Beyaz ekmek, pide, hamur işi gibi gıdalarda kaçınarak tam tahıllar tercih edilmelidir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, sahip olduğu besin değerlerinin yanı sıra tokluk üzerinde de etkilidir. Sahurda içilen 1 bardak süt, tokluk süresini uzatmaktadır. Süt tüketmek istemeyen kişilerin ise mutlaka peynir veya yoğurt gibi süt ürünlerini yemesi şarttır.

Yumurta

Yumurta, en fazla tok tutan besinlerden biridir. Bu nedenle sahurda tüketilmesi oldukça doğrudur. Yumurta tüketirken dikkat edilmesi gereken unsur baharatlardan kaçınmaktır. Sahurda 1 adet haşlanmış yumurta tüketilerek gün içerisinde daha uzun süre tok kalınabilir ve enerji miktarı arttırılabilir. Tavada yapılan yumurtalarda ise yağ, tuz ve baharat miktarı doğru ayarlanmalıdır.

Sebze ve Meyveler

Sebzeler, sindirim sistemini düzenlemenin yanı sıra kan şekeri üzerinde de etkilidir. Kan şekeri seviyesinin değişmemesi için domates, salatalık ve haşlanmış patates gibi sebzeler tüketilmelidir. Sebzeleri kızartarak tüketmek ise çabuk acıkmaya neden olmaktadır. Meyve tüketimi ise yeterli miktarda olmalıdır. Sahurda tüketilen 1 porsiyon meyve, tatlı ihtiyacını karşılar ve midenin rahatlamasına yardımcı olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz