Parkeleri Parlatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Parkeleri Parlatmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Evlerde bulunan parkeler, diğer zeminlere göre daha sağlıklı ve kullanışlıdır. Görünüm açısından da oldukça avantajlı olan parkelerin temizliği nasıl olmalıdır? Parkelerin parlak ve temiz görünmesi için nasıl bir temizleme yöntemi kullanılmalıdır?
Özellikle de eskiyen parkeler için bu yöntemi uygulayarak daha yeni ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Parkeler Nasıl Parlatılır?

  • İlk önce elektrik süpürgesi veya bir bez yardımı ile parkelerin tozunu toplayın. Parkeler oldukça hassas oldukları için bez kullanımı daha doğrudur.
  • Parkeleri sileceğiniz suyu hazırlayarak içerisine ahşaplar için üretilen temizlik ürününü ekleyin.
  • Parkeleri sileceğiniz bezi hazırladığınız suyun içerisinde yıkayarak güzelce sıkın. Çok ıslak kalması, parkelerin yıpranmasına neden olabilmektedir.
  • Ahşap temizleme ürünü yerine az miktarda sirke veya arap sabunu da kullanabilirsiniz. Bu ürünler, parkelere parlaklık kazandıracaktır.
  • Çok az miktarda zeytinyağı da parkeleri parlatmak için kullanılan ürünlerden biridir. Bir pamuğun üzerine zeytinyağı dökerek mat ve çizik yerleri ovalayın.
  • Son yöntem olarak ise sistre işlemini tercih edebilirsiniz. Sistre işleminde parkeler zımparalanır ve bu işlem sayesinde parkelerdeki yıpranan bölümler güzelce temizlenir. Parkelerin açılmış kısımlarına macun sıkılır ve kuruduktan sonra tekrar zımparalama yapılır. Daha sonra üzerine cila vurularak ilk günkü gibi parlak bir görünüme ulaştırılır. Ancak bu yöntemin bir usta tarafından yapılması şarttır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz