Öksürüğe Karşı Bitkisel Kürler

Öksürüğe Karşı Bitkisel Kürler

Sürekli olarak öksürük sorunu yaşıyorsanız, ilaç kullanımı yerine doğal besinlerden oluşan karışımları tüketebilirsiniz. Böylelikle sağlık açısından da önemli gıdaları almış olacaksınız. Bu tarifleri, yaş uyduğu sürece çocuklara da verebilirsiniz.

Öksürüğe Karşı Bitkisel Kürler

Karışık Çay

1 adet elmanın kabuğu, elma çekirdeği, ıhlamuru ve 2 tane karanfili karıştırarak kaynatın. İçerisine 1 dilim de limon ekleyin. Güzelce kaynadıktan sonra süzerek tüketin. Dilerseniz içmeden önce bal da ekleyebilirsiniz.

Zencefil ve Bal (Çocuklara uygulamayın)

1 yemek kaşığı balın içerisine toz zencefil karıştırarak macun kıvamına getirin ve tüketin. Boğaz enfeksiyonlarını yok eden bu karışım öksürüğü de kesecektir.

Karabiber ve Pekmez (1 yaş sonrası için)

2 yemek kaşığı dut pekmezinin içerisine az miktarda karabiber ekleyerek karıştırın. Günde 1 yemek kaşığı tüketin. Ilık süt ile birlikte de tüketebilirsiniz.

Karışık Çay

Dal tarçın, nane, ıhlamur, okaliptüs, hatmi çiçeği, ada çayı, meyan kökü, elma kabuğu ve kekik malzemelerini karıştırarak demleme usulü çay yaparak tüketin. İçerisine bal veya pekmez de ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Karabiber ve Bal (1 yaş sonrası için)

1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı balı güzelce karıştırarak tüketin. Ardından da ılık süt içerek boğazın yumuşamasını sağlayın.

Karışık Çay (1 yaş sonrası için)

Aktarlarda bulunan havlıcan kökünü alarak elma kabuğu, çubuk tarçın ve ıhlamur ile birlikte kaynatarak süzün ve bal ile karıştırın.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı

Ihlamur yapraklarını ayva yaprağı ile birlikte kaynatarak tüketin. Öksürüğü kesmek için etkili bir yöntemdir.

Soğan Kürü

1 adet beyaz soğanı piyazlık olarak doğrayıp derin bir kaba alın. 1 çay bardağı toz şekeri soğanın üzerini örtecek biçimde dökün. 1 saat böyle bekletin. Soğanın suyunu bıraktığını fark edeceksiniz. Bu sudan istediğiniz sıklıkla içerek öksürüğü kesin.

Turp Kürü

Küçük bir siyah turpun üst kısmını kapak biçiminde kesin. Zeminde düz durmasını sağlamak için alt kısmını da kesin. Kabak oyacağı ile içini oyarak boşaltın. Kabuğunu soymadan içini yıkayın. Küçük bir kabın içine oturtarak ağzına kadar bal doldurun. 8 saat kadar beklettikten sonra turpun suyu dışarı doğru içine kabın içerisine akacaktır. Bu suyu tüketin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz