Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Mutfaktaki en büyük dertlerden bir tanesi, mutfak lavabosunun tıkanmasıdır. Bu gibi durumlarda su hiç gitmiyorsa tesisatçı çağırmak veya etrafınızdan birini çağırmak durumunda kalırsınız. Oysa ki tıkanan lavaboyu siz de belirli yöntemler ile açabilirsiniz.

Önemli ve pratik yöntemler ile tıkanmış lavaboya çözüm bulabilirsiniz.  Üstelik bu yöntemler kimyasal madde içermeyerek sağlığınızı da tehlikeye sokmaz. Evinizde bulunan bazı malzemeleri kullanarak kolayca lavabo açabilirsiniz.

Tıkanmış Lavabo Nasıl Açılır?

1. Pompa

En klasik olan ve hemen hemen herkesin denediği yöntem, pompa ile açma yöntemidir. Tıkanan lavaboyu açmak için pompanın ağız kısmını lavabo giderini tamamen kapatacak şekilde sıkıca bastırın vev aşağı yukarı hareket ettirin. 10-15 kez bu işlemi bir tekrarlayın. Lavabo üzerinde bulunan taşma deliğini de bez ile güzelce tıkayın. Bu biçimde pompalama esnasında boru içerisine su ve hava kaçması da önlenecektir.

2. Karbonat ve Sirke

1 su bardağı karbonatı lavabo deliğine boşaltın. Karbonatın deliği tamamen kapatması şarttır. Üzerine de 1 su bardağı kadar elma veya üzüm sirkesi dökün. Sirke ile karbonat bir araya gelince reaksiyona girecek ve köpürme olacaktır. Elinize bir eldiven geçirerek süzgecin tıpasını kapatın. Daha sonra tıpayı çıkartın ve lavaboya 1 litre sıcak su dökerek lavaboyu pompalayın. Tıkalı lavabonun hemen açıldığını göreceksiniz.

3. Karbonat ve Tuz

Tıkalı lavabo deliğine 1 su bardağı karbonat dökün ve hemen ardından yarım su bardağı tuz ekleyin. Bu şekilde 2 saat kadar bekletin ve son olarak üzerine 2 su bardağı kaynatılmış su dökerek pompalayın.

4. Spiral Tel

Bu yöntem diğer yöntemlere göre biraz daha uğraştırıcı olsa da kesin çözümdür. Lavabo süzgecinde bulunan vidayı tornavida yardımı ile gevşeterek süzgeci çıkartın. Spiral teli elinizle düzleştirin veya evde bulunan tel askıyı kullanın. Telin uç kısmını kanca biçimde eğerek lavabonun deliğinden içeriye yavaşça itin. Tel, su kıvrımına geldiği zaman tıkanmaya sebep olan kalıntıları tel yardımı ile çıkartın. Lavaboyu pislikten tamamen temizledikten sonra süzgeci tekrar vidalayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz