Mutfak Çöplerini Değerlendirmenin 7 Yolu

Mutfak Çöplerini Değerlendirmenin 7 Yolu

Yediğiniz meyve, sebze ve yumurta kabuklarını veya çay posalarını değerlendirebilirsiniz. 

Yumurta kabuklarını değerlendirmek

Kabukları küçük parçalara ayırıp saksılarınızın dibine atarsanız, çiçekleriniz için harika bir kalsiyum kaynağı olacaktır. Ayrıca sert ama parçalanabilen yapısıyla su ve sabunlarla birlikte yanmış/yapışmış tava ve tencerelerin temizlenmesinde kullanılabilir.

Sebze kabuklarını değerlendirmek

Havuç, kereviz gibi sebzelerin kabukları baharat olarak kullanılabilir. Bu kabukları bir tencerede 5-6 saat haşlayın. Sonra suyunu süzün ve geride kalan posayı toz haline getirin. Yemekleriniz için harika bir baharat elde etmiş olacaksınız!

Kullanılmış çay poşetlerini değerlendirmek

Bu poşetler göz kuruluğunu önlemede ve ayakkabı kokularını gidermede birebirdir! Çay poşetlerini göz kapaklarınızda bekletin. Kurutulmuş çay poşetlerini de ayakkabılarınızın içine koyup bir gece bekletirseniz kokudan eser kalmadığını göreceksiniz. 

Artan kahveyi değerlendirmek

Kahve filtresinde kalan kahveyi alıp biraz zeytinyağı ile karıştırın ve vücudunuza bu karışımla masaj yapın! Yüzde yüz doğal selülit önleyici bir karışım! Ayrıca kızıl ve kahverengi tonlarında saçları olanlar için de doğal bir beyaz kapatıcıdır!  

Muz kabuğunu değerlendirmek

Muz kabuğuyla deri ayakkabılar parlatılabilir!

Portakal kabuklarını değerlendirmek

Portakal kabuklarını bir vazo içine doldurup üzerine de su eklerseniz oda içine harika bir koku yayılacak ve doğal bir oda spreyine sahip olacaksınız.

Elma ve salatalık kabuklarını değerlendirmek

Her ikisini de sıcak suda haşlayın ve harika bir detoks suyu elde edin!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz