Limonun Bilinmeyen Sıra Dışı 16 Özelliği

Limonun Bilinmeyen Sıra Dışı 16 Özelliği

Kulağınıza ilk geldiğinde komik görünse de limon gerçekten de çok farklı şeylerde de kullanılabilmektedir. Limon normalde salatalara konulan, ara sıra limonatası yapılan bir sebzedir. Şimdi sırada size limonun normal bir sebzeden farklı neler yapabildiğini göstermek kaldı. Şaşırmaya hazır olun.

1- Temizlemede Limon Etkisi

Limondan temizlik mi? sorularının kafanızda dönüp dursa da diğer yapılanları duyduğunuzda temizlik yanında sönük kalacak. Öncelikle işe limonun kabuklarını elma soyar gibi soyun. Soyduğunuz limonun kabuklarını içi sirke dolu bir şişede sabaha kadar bekletin. Sabah olunca sirke kadar su ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı evinizin istediğiniz köşesinde cam sil tarzı kullanabilirsiniz.

2- Kesme Tahtasının Kokusuna Son

Kesme tahtaları mutfakta oldukça yardımcı bir malzemedir. Yardımcı olduğu kadar da temizlenmesi de önemlidir. Et, soğan tarzı besinler kesildiğinde oluşan kokuların giderilmesi içinse yarım bir limon yeterlidir. Yarım limonu kesme tahtasının her yerinde gezdirerek kesme tahtasının tüm kokularını giderebilirsiniz.

3- Beyazlar Eskisinden de Beyaz

Çamaşır yıkarken en büyük problem renklerinin değişimidir. Özellikle de beyaz renge sahip çamaşırlar bu konuda ev kadınlara çile çektirmektedir. Beyaz renkli çamaşırlar bazı zamanlarda renklerinin solunması gibi problemler yaşar. Bu problemleri yaşayan çamaşırları makineye atmadan önce limon suyu ile karışmış kabartma tozuna batırmalısınız. Farkı göreceksiniz.

4- Limon ile Güçlü Tırnaklar

Tırnakların sağlam bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız uygulanacak bir limon banyosu le bunu kolayca sağlayabilirsiniz.

5- Limon ile Çile son

Güneş sebebi ile de çıkan çiller huzuru kaçırmaktadır. Yüze sürülen limon dilimleri ile bu sıkıntı ortadan kalkacaktır. 

6- Limon ve Hazımsızlık

Sabah kalktığınızda bir bardağa bal ile karışmış limonlu su yapıp içerseniz gün içinde tükettiğiniz yiyeceklerin hazmını kolaylaştırırsınız.

7- Sabun Yoksa Limon Var

Bazı gıdalar el ile tüketilir. Bazı zamanlarda da elleri yıkamak pek mümkün olmuyor. Islak mendille silmek yerine limon suyu ile de ellerinizi temizlemeniz mümkün.

8- Buzdolabında Bile Limon

Buzdolabında unutulan yiyecekler kötü kokuların oluşumuna neden olmaktadır. Bir el bezini limonlu suya sokup, buzdolabını o el bezi ile temizlerseniz oluşan tüm kötü kokulardan kurtulursunuz.

9- Saksıda Limon

Limon çekirdeği filizlenme konusunda birebirdir. Limonu ortadan ikiye bölün. Böldüğünüz limonun suyunu sıkın. Çekirdeklerini de içine sıkıştırın. Bulunan fideyi de limon kabuğuna ekleyerek toprağa dikebilirsiniz.

10- Kötü Ayakkabı Kokusuna Son

Limon kabuklarını elma soyar gibi soyun. Kabukları ayakkabıların içine koyun. Tüm kötü kokuları emecektir.

11- Limondan Yapılan Mumluk

Yeşil limon yapısı gereği içine mumluk konulabilen bir yapıdadır. Rahatça içine mum koyabilirsiniz. Kokulu da olacaktır.

12- Sağlıkta Limon

Limon ve kabartma tozu her zaman sağlığa faydalıdır. İkisinin birleşimi sindirim için faydalıdır. 
            
13- Çelikte Parlaklık

Bir limon ile mutfağınızda kullandığınız çeliklerinizi kolayca parlatıp kullanabilirsiniz. 

14-Düşman Böcekler

Böcek, sivrisinek oldukça sinir edici hayvanlardır. Yarım bir limon ile onlardan rahatça kurtulabilirsiniz. İster suyu ile kurtulabilir isterseniz de yarım bir limona batırılan karanfiller ile. Seçim sizin.
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz