Limon kabuğu ile eklem ağrısı tedavisi

Limon kabuğu ile eklem ağrısı tedavisi

Limon, sağlıklı beslenme ye özen gösterenlerin diyet listelerinin olmazsa olmazı besinlerden biridir. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunan limonun meyvesi kadar suyu, kabuğu da yararlıdır. Farklı şekillerde her bölgesi kullanılan limonun genel faydaları ve limon kabuğunun faydalarını sizler için bu yazımızda paylaştık.

Limonun Faydaları

Limon, içeriğinde C, A, B1 ve B6 vitamini, magnezyum, biyoflavonoid, pektin, folik asit, fosfor, kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. İçeriğindeki bu maddeler, tek tek yararlı olduğu gibi birlikte de çok fazla fayda sağlar. Limon hemen hemen herkesin bildiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini yükseltir. Cildin saha sağlıklı olmasını sağlar, saçların daha güçlenmesinde etkilidir. Bunun dışında mide ve karaciğerin korunmasında da limonun etkileri yüksektir.

Limon Kabuğunun Faydaları

Çoğu zaman acımsı tadından dolayı limon kabukları atılır. Oysa limonun asıl faydası kabuğundadır. Limon kabuğunda C vitamini, sitrik asit, malik asit, formik asit, hesperidin ve pektin maddeleri vardır. Bu maddeler yüksek ateşli hastalıkların tedavisinde ya da iltihaplı hastalıklarda iltihap söktürülmesine yardımcı olur. Bir türlü çözüm bulunamayan eklem ağrıları için de limon kabuğu son derece etkilidir. Limon kabuğunu eklem ağrılarında kullanmak için;

  • Doğal sızma zeytinyağı
  • 2 büyük organik limon
  • Okaliptüs yaprakları
  • Kapaklı küçük bir kavanoz
  • Temiz bir sargı bezi, yeterlidir.

Malzemeleri hazırladıktan sonra ilk olarak limonların kabuklarını soyun. Büyük, cam kavanoza koyup kabukların üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin. Okaliptus yapraklarını da aynı kavanozun içine koyup kapağını kapatın. 2 hafta bu şekilde bekletin. Süre sonunda karışımı temiz bir sargı bezi üzerine döküp ağrı bölgesine sarın. Gecede sardığınız sargı bezinin sabaha kadar kalması yeterlidir. Bunu düzenli uyguladığınızda eklem ağrılarınızın büyü kısmından kurtulmuş olacaksınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz