Kansızlık nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?

Kansızlık nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?

Kansızlık günümüzde özellikle kadınlarda daha fazla görülen bir sağlık sorunu türüdür. Vücuttaki kanın azalması dolayısı ile demir eksikliğine kadar ilerleyen kansızlık, gelişim dönemindeki çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini de etkiler. Uzmanlar hem kadınların hem de çocukların yaşadıkları kansızlık sorunu için ev yapımı meyve sularını öneriyor.

Kansızlık ve kansızlığa bağlı demir eksikliğinin daha çok büyüme ve gelişme çağlarında ortaya çıktığını dile getiren Erciyes Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, hamilelik, çocukluk ve bebek dönemlerinde çok dikkatli olunmasını öneriyor. Sözlerina kansızlığın görülme sıklığı ile devam eden İnanç, “Dünyada her 5 erkekten biri, her 3 kadından biri, her 5 çocuktan biri kansızlık problemi yaşıyor. Gelişmiş ülkelerde 0 – 5 yaş arası çocuklarda kansızlığa rastlanma sıklığı yüzde 4 ile 20 arasında iken az gelişmiş ülkelerde aynı yaş grubunda bu oran yüzde 80’lere kadar çıkıyor. Ülkemizde bu oran yüzde 50 gibi epey yüksek bir değerdedir.” ifadelerini kullanıyor. Demirin hem bitkisel, hem hayvasal gıdalardan alınabileceğini sözlerine ekleyen Neriman İnanç, alınan demirin kullanılabilmesi için vücudun yeterli miktarda C vitamini alması gerektiğine de dikkat çekiyor.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Kansızlığa Karşı İncir Kürü
Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkan kansızlık ve demir eksikliğini önlemek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, incir kürünü öneriyor. Bu incir kürü için yarım litre su ve 8 adet incir kullanımı yeterlidir. Kürü hazırlamak için ilk olarak suyu tencerede kaynatın. Kaynayan suyun içine incirleri atın. Kapağını kapatıp 7-8 dakika kısık ateşte incirleri kaynatın. Kaynayan incirleri ocaktan alın ve suyun ılımasını bekleyin. Bu karışımı yemeklerden 15 dakika önce günde 2-3 kere 1 bardak şeklinde tüketin. Kansızlık sorunu için en doğal yöntemlerden biridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz