Hamile Kadınlar Oruç Tutabilir Mi?

Hamile Kadınlar Oruç Tutabilir Mi?

Ramazan ayında tüm müslümanlar gibi hamile kadınlar da oruç tutmak istemektedir. Ancak hamilelik süreci oldukça hassas olduğundan birçok kadın oruç tutma konusunda doktora başvurmayı tercih eder. Doktorlar da kişinin sağlık durumuna ve kaçıncı ayda olduğuna bağlı olarak önerilerde bulunmaktadır.

Oruç tutan hamile kadınlarda öncelikle kan şekeri düşmekte ve buna bağlı olarak halsizlik yaşanmaktadır. Baş ağrısı, sinirlilik, bulantı ve denge bozuklukları da oruçla birlikte ortaya çıkmaktadır. Tüm belirtiler göz önüne alınarak oruç tutmaya karar verilmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda hava şartları da etkili olmaktadır.

Hamilelikle Oruç Şartları;

Doktorlar hamilelik sürecinde oruç tutmak için yalnızca 4 ve 5. ayları uygun görmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında değişen hormonlar, iştah ve beslenme düzeni, oruca engel olmaktadır.Son üç ayda ise yorgunluk, halsizlik ve su ihtiyacı olduğu için oruç tutmak sağlığı tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle kişinin sağlık durumu uygun olduğu takdirde bu aylar haricinde oruç tutabilmektedir.

Hemile kişinin tansiyon ve şeker gibi kronik bir hastalığı bulunuyor ise oruç tutması kesinlikle sakıncalı olmakta ve önerilmemektedir. Tansiyon ve şeker hastaları, uzun süre aç kaldıklarında beraberinde birçok sorun da gelmektedir. Şeker hastaları, kan şekerini belirli bir seviyede tutmak için sık sık besin tüketmeye ve su içmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu durum hamileler için de aynıdır ve bu nedenle oruç sakıncalıdır.

Hamilelerin oruç tutması için gereken bir diğer şart ise Ramazan ayının sonbahar ve kış aylarına denk gelmesidir. Sıcak havaya maruz kalmamak ve oruç süresinin kısa olması, daha avantajlıdır. Böylelikle hamile kişi, gün içerisinde daha az su ve enerji kaybına uğrayacaktır. Oruç tutan hamileler beslenmelerine büyük önem vermeli ve ağır gıdalardan kaçınmalıdır. Aynı zamanda vitamin ve mineral takviyesi alarak, akşam saatlerinde süt ürünlerini ve meyve çeşitlerini tüketmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz