Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenmelidir?

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenmelidir?

Bulaşık makineleri her gün çalışmalarına rağmen, aralıklı olarak temizlenmelidir. Yüksek sıcaklıktaki su ile çalışması her ne kadar temizlenmesini sağlasa da hijyenik olmayabilir. Bu nedenle bulaşıkların daha iyi temizlenmesi ve yıkanması için siz de makinenizi temizlemelisiniz.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık Makinesi İç Temizliği

İlk olarak bulaşık makinesinin fişini çekip, musluğunu kapatmalısınız. Kullanım kılavuzunda anlatıldığı gibi makinenin içerisindeki alt ve üst rafları çıkartın. Bu rafları Arap sabunu veya bulaşık deterjanı ile güzelce yıkayarak kuruması için bir kenarda bekletin.

Makinenin içerisindeki su kolları yani pervaneleri kontrol edin. Pervanelerin su püskürten deliklerinin tıkanmadığından emin olun. Eğer ki pervane delikleri tıkanık ise bir iğne yardımıyla bu deliklere zarar vermeden açın. Makinede bulunan iki pervaneyi de aynı şekilde kontrol edin.

Makinenizin içerisinde biriken kirleri kağıt havlu yardımıyla güzelce temizleyin.

Makinenin tabanında yer alan filtreyi kontrol edin. Üst filtreyi ve süzgeci çıkartarak içindeki yemek kalıntılarını çıkartın. Sabunlu su ve fırça yardımıyla güzelce temizleyin. Süzgeci ve filtrenizi temizledikten hemen sonra yerine monte edin ve sağlam biçimde oturduğundan emin olun.

Temizlediğiniz rafları da makineye yerleştirerek makinenizin deterjan gözüne karbonat ekleyin.

Makineniz boş konumdayken üst taraftaki rafa devrilmeyecek biçimfe ağır bir kap içerisine elma sirkesi veya beyaz sirke koyun. Daha sonra bulaşık makinenizi yüksek sıcaklıkta ve uzun programda çalıştırın.

Bulaşık Makinesi Dış Temizliği

Makinenin dış yüzeyini temizlemek için yumuşak bir bez tercih edin. Deterjanlı ve nemli olan bez ile makineyi güzelce silin.

Kontrol panelini de hafif nemli bir bez ile nazikçe temizleyin. Son olarak kurulayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz