Boğaz Ağrısı ve Bademcik İltihabı İçin Doğal Yöntem

Boğaz Ağrısı ve Bademcik İltihabı İçin Doğal Yöntem

Soğuk havalarda boğaz ağrısı ve bademcik iltihabı sıkça görülür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkan bu durum, önlem alınmadığında ilerleyen dönemlerde daha fazla sağlık sorununa neden olabilir.

Bademciklerin şişmesi ve boğaz ağrısı şiddetlendiğinde günlük yaşamı olumsuz etkiler. Yemek yeme ya da yeterli miktarda sıvı alımı sırasında zorlanmaya neden olabilen bademcik iltihabı hastanın zaman içinde güçsüzleşmesi ve halsizleşmesine neden olur. Yeterli miktarda vitamin alamayan hastaların bu dönemde bağışıklık sistemlerinde de zayıflama ortaya çıkar. Bunun sonucunda soğuktan kaynaklanan diğer hastalıklara da yakalanma riski ortaya çıkar. Acilen tedavisinin yapılması gereken boğaz şişliği ve bademcik ağrısı için genelde antibiyotikler yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak bazı hastaların antibiyotiğe karşı alerjisi olabiliyor ya da antibiyotik kullanımında sorun yaşanabiliyor. Bu durumda tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan özel karışımları kullanabilirsiniz.

Bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı için en doğal karışım kaynamış su ve kimyon karışımıdır. Bunun için;

  • 2 su bardağı kaynar su
  • 1 su bardağı taze çekilmiş kimyon
  • 1 yemek kaşığı etil alkol, yeterlidir.

Gereken malzemeleri temin ettikten sonra 2 su bardağı kaynar suyun içine 1 su bardağı kimyonu koyun. Karıştırıp bir süre bu şekilde bekletin. Kahveyi andıran bir yapı oluşmuş olacaktır. Sonrasında bu karışımı iyice karıştırın. Yeniden üzerine bir çay bardağı kaynar su ilave edin. Kaynayıncaya kadar karışımı ocakta ısıtın. Isınan karışımın içine bir yemek kaşığı alkol ilave edin. Burada likör, viski, konyak kullanabilirsiniz.
Hazırladığınız karışımı her yarım saatte bir yemek kaşığı ile sadece bir kaşık şeklinde için. Bu şekilde yaklaşık 2 saat sonra boğazınızda rahatlama meydana gelecektir. Eğer bademcik iltihabı varsa boğazınız düzene kadar karışımı uygulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz