15 Dakikada Etkili Buzdolabı Temizliği

15 Dakikada Etkili Buzdolabı Temizliği

Kendinize Tam Not Vereceksiniz: Sadece 15 Dakikada Etkili Buzdolabı Temizliği

Sebze ve meyve gibi gıdaların uzun süre kalabilmesi için soğuk bir yerde saklanması gerekir. Bunun için en uygun ortam buzdolabı ya da derin donduruculardır. Herkesin evinde buzdolabı bulunur. Peki, buzdolabı temizliği nasıl yapılır?

Gereksiz şeyleri çöpe at

Buzdolabına önceden koyulmuş ancak zamanla bozulan gıdalar bulunabilir. Bu gıdaları buzdolabı temizliğine başladığınızda atmanız gerekir. Çürümüş, bozulmuş, son kullanım tarihi geçmiş ve kullanılmayacak halde olan ürünleri mutlaka çöpe atmalısınız.

Dereceyi Düşür

Gereksiz olan şeyleri attıktan sonra mutlaka buzdolabının derecesini düşürmelisiniz. Bu sayede buzdolabının içindeki buzlanma geçecek daha uygun bir ısı olacaktır. Bu da sizin buzdolabını daha rahat temizleyebilmenizi sağlar.

Raf Temizliği

İlk önce rafları ve çekmeceleri tamamen çıkarmanız gerekir. Rafları çıkarttıktan sonra oda sıcaklığına gelmeleri için bir süre bekleyiniz. Daha sonra ıslak sabunlu bir bez ile iyice rafları siliniz. Mümkünse bulaşık deterjanı kullanın. Sonra iyice durulayın ve kurumasını bekleyiniz.

Sağlıklı Temizlik

Bir şişenin içerisine bir çorba kaşığı sirke ve toz sodayı suyun içerisine atarak şişeyi iyice çalkalayın. Bu karışım ile boş buzdolabının her yerini iyice siliniz. Bu karışım hem sağlıklı bir şekilde temizlenmesini sağlayacak hem de buzdolabının içine yapışan kirleri kolaylıkla çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kapakları silin

Kenardaki yerleri bir diş fırçası yardımı ile kolayca temizleyebilirsiniz. Hafifçe ovuşturmanız yeteli olacaktır.

Rafları takın

Her şey kuruduktan sonra rafları geri takabilirsiniz. Daha sonra rahatça buzdolabınızı yerleştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz